Regulamin organizacyjny
Żłobka Łabądek w Kępnie
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§1
Regulamin Organizacyjny Żłobka określa jego strukturę organizacyjną i szczegółowy zakres działań.
§2
Żłobek działa na podstawie:
1. Ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi do lat 3 (Dz. U. 2011 Nr 45 poz. 235)
2. Ustawy o pracownikach samorządowych z dnia 21 listopada 2008 r. (Dz. U. 2008 Nr 223 poz. 1458)
3. Kodeksu Pracy
4. Konwencji Praw Dziecka
5. Uchwała Nr XXXII/251/2021 Rady Miejskiej w Kępnie z dnia 7 czerwca w sprawie uchwalenia Statutu Żłobka w Kępnie
6. Uchwała Nr XXII/156 /2020 Rady Miejskiej w Kępnie z dn.25.06.2020r.
7. Uchwała Nr XII/73/2019 Rady Miejskiej w Kępnie z dnia 17.09.2019r.
8. Niniejszego Regulaminu Organizacyjnego, zwanego dalej Regulaminem.
§3
Żłobek jest powołany do sprawowania opieki dla dzieci w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko kończy 3 rok życia lub w przypadku, gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym, na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) – 4 rok życia.
§4
Miejscem prowadzenia Żłobka jest miasto Kępno, ul. Tysiąclecia 1
2. Organem, który utworzył Żłobek jest Gmina Kępno.
3. Obszarem działania Żłobka jest teren Gminy Kępno.
4. Nadzór nad działalnością Żłobka sprawuje Burmistrz Miasta i Gminy Kępno
5. Żłobek dysponuje 72 miejscami w zależności od ilości i wieku dzieci
§5
Żłobek realizuje funkcję opiekuńczą, wychowawczą oraz edukacyjną w stosunku do dzieci, o których mowa w §3.
Rozdział II
Cele i zadania żłobka
§ 1
Cele żłobka:
1. Udzielanie świadczeń, które obejmują swoim zakresem działania wychowawcze, edukacyjne, i opiekę nad dzieckiem.
2. Ukierunkowywanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem rodzinnym i domowym.
3. Stymulowanie indywidualnego rozwoju, pobudzanie aktywności psychoruchowej w celu zapewnienia wszechstronnego rozwoju.
4. Zapewnianie opieki pielęgnacyjnej i wychowawczej odpowiednio do potrzeb dziecka i możliwości żłobka.
5. Wspieranie dziecka w osiągnięciu gotowości przedszkolnej.
§ 2
Podstawowym zadaniem Żłobka jest udzielanie świadczeń opiekuńczych dzieciom poprzez:
1. sprawowanie opieki pielęgnacyjnej nad dziećmi;
2. zapewnienie dzieciom warunków prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego, odpowiedniego do ich wieku i potrzeb;
3. zapewnienie dzieciom w czasie ich pobytu w żłobku wyżywienia uwzględniającego obowiązujące normy żywieniowe;
4. dbanie o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci;
5. rozwijanie indywidualnych zdolności ruchowych i manualnych dzieci, odpowiednio do ich wieku;
6. zapewnienie warunków bytowych zbliżonych do warunków domowych;
7. wspomaganie indywidualnego rozwoju dziecka, w tym prowadzenie wczesnego wspomagania psychomotorycznego rozwoju każdego dziecka;
8. współdziałanie z rodzicami dziecka.
Rozdział III
Organizacja pracy Żłobka
§ 1
1. Żłobkiem kieruje Dyrektor i reprezentuje go na zewnątrz
2. W czasie nieobecności Dyrektora Żłobka jego zadania wykonuje Zastępca Dyrektora.
3. Dyrektor kieruje Żłobkiem przy pomocy bezpośrednio mu podległych pracowników, zakreśla ich zakres obowiązków i uprawnień. Prawa i obowiązki pracowników określa Regulamin Pracy Żłobka.
4. Do realizacji celów statutowych żłobek posiada odpowiednie pomieszczenia i wyposażenie.
5. Podstawową jednostką organizacyjną jest grupa obejmująca dzieci w zbliżonym wieku z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań i uzdolnień. Liczba dzieci w grupie uzależniona jest od ilości opieki i powierzchni sal.
6. Dyrektor Żłobka powierza poszczególne grupy dzieci opiece opiekunów.
7. Żłobek prowadzi dla każdej grupy dokumentację, w której umieszcza się plan zajęć na poszczególne miesiące.
8. W Żłobku może działać Rada Rodziców, która reprezentuje ogół rodziców (opiekunów prawnych) dzieci uczęszczających do żłobka.
9. Żłobek zapewnia ochronę danych osobowych związanych z wykonywanymi zadaniami. § 2 Żłobek pracuje w oparciu o:
a) Statut żłobka
b) Koncepcję pracy żłobka
c) Ramowy rozkład dnia
d) Roczny program opiekuńczo-wychowawczo-edukacyjny przedstawiający cele, treści oraz metody realizacji funkcji opiekuńczych, wychowawczych oraz edukacyjnych. Program tworzony jest na rok szkolny i obejmuje okres od 1 września do 31 czerwca. Program zatwierdzany jest przez Dyrektora Żłobka.
e) Plan pracy opiekuńczo-wychowawczo-edukacyjnej przedstawiający plan pracy z dziećmi na dany okres. Plan określa temat zajęć wraz z ich krótkim opisem, formy i metody pracy. Plan pracy tworzony jest na miesiąc lub kwartał, odrębnie dla każdej grupy w Żłobku. Plan zatwierdzany jest przez Dyrektora Żłobka.
f) Kalendarz wydarzeń na dany rok szkolny – szczegółowy spis uroczystości oraz wydarzeń w Żłobku wraz z opisem.
§ 3
Zasady pobytu dziecka w żłobku
a) Żłobek organizuje opiekę nad dziećmi od poniedziałku do piątku w godzinach 6.30 do 16.30, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.
b) Żłobek funkcjonuje cały rok z wyłączeniem miesięcznej przerwy (lipiec lub sierpień), ustalanej przez Dyrektora wraz z organem prowadzącym. Termin przerwy zostaje podany do wiadomości najpóźniej 31 maja.
c) Dzieci w żłobku podlegają obserwacji rozwoju psychoruchowego, na podstawie której dostosowywane są plany pracy opiekuńczo-wychowawczo-edukacyjnej.
d) Dziecko może przebywać w Żłobku nie dłużej niż 9,5 godzin dziennie. e) Przyjmowanie dzieci odbywa się w godzinach od 6:30 do 8:00. Przyprowadzenie dziecka do Żłobka po godz. 8:15 należy uzgodnić z opiekunem. W sporadycznych przypadkach spóźnienia należy zgłaszać telefoniczne (sms) do godziny 8:00.
f) Przy wejściu do żłobka jest rejestrator wejścia i wyjścia dzieci – kod QR, który osoba przyprowadzająca i odbierająca dziecko skanuje przy pomocy aplikacji zainstalowanej na smartfonie celem potwierdzenia obecności dziecka. W przypadku braku aplikacji lub problemów technicznych należy poinformować o tym opiekunkę odbierającą lub wyprowadzającą dziecko.
g) Dziecko do Żłobka należy przyprowadzać czyste i zdrowe.
h) Przed przekazaniem dziecka pod opiekę opiekuna w Żłobku należy poinformować o aktualnym stanie zdrowia dziecka, jak również o wszelkich okolicznościach mających wpływ na jego samopoczucie.
i) Opiekun może odmówić przyjęcia dziecka chorego lub z podejrzeniem o chorobę z uwagi na dobro pozostałych dzieci. W razie wątpliwości może być wymagane oświadczenie rodzica lub zaświadczenie lekarskie, stwierdzające, że dziecko jest zdrowe.
j) Pracownicy Żłobka zobowiązani są do natychmiastowego poinformowania rodziców lub opiekunów prawnych o wystąpieniu niepokojących zmian u dziecka, takich jak podniesiona temperatura, wysypka, uraz, biegunka, wymioty. Jednocześnie rodzice zobowiązani są do jak najszybszego odbioru dziecka z placówki w chwili zgłoszenia ww. objawów.
k) W przypadku stwierdzenia u dziecka choroby zakaźnej, Rodzice zobowiązani są do natychmiastowego powiadomienia Dyrektora Żłobka.
l) Rodzice winni zgłaszać każdą planowaną nieobecność dziecka (osobiście, telefonicznie – sms lub poprzez aplikację Dziennik VULCAN) z wyprzedzeniem, najpóźniej na dzień przed nieobecnością, a w przypadku choroby - w pierwszym dniu nieobecności dziecka do godz. 8:00. Niezgłoszona nieobecność skutkuje naliczeniem opłaty za wyżywienie w danym dniu.
m) Po nieobecności dziecka spowodowanej chorobą należy przedłożyć oświadczenie rodzica potwierdzające, że dziecko jest zdrowe lub zaświadczenie lekarskie. W przypadku braku oświadczenia dziecko nie będzie przyjęte do Żłobka.
n) Należy informować personel Żłobka o indywidualnych potrzebach dziecka dotyczących żywienia i przyzwyczajeń. Dla dzieci z alergią lub innymi chorobami, po uprzednim dostarczeniu zaświadczenia od lekarza specjalisty, skład posiłków omawiamy z rodzicami i dostosujemy indywidualnie do potrzeb dziecka.
o) Personel Żłobka nie podaje dzieciom leków przyniesionych przez rodziców.
p) Wstęp do pomieszczeń, gdzie przebywają dzieci jest zabroniony ze względów sanitarnych.
q) Każde dziecko w Żłobku ma swój leżaczek z pościelą, swoją szafkę na ubranka oraz inne przedmioty potrzebne do higieny osobistej.
r) Dzieci przebywające w Żłobku dłużej niż do godziny 11.00 wszystkie leżakują.
s) Dzieci muszą mieć własną bieliznę, odzież, piżamkę i w razie potrzeby pieluszki jednorazowego użytku. Na czas pobytu w Żłobku rodzice powinni zaopatrzyć dziecko również w ubranka i buciki na zmianę (w dostatecznej ilości).
t) Ze względów bezpieczeństwa dzieci, prosimy rodziców o: nie zakładanie dzieciom łańcuszków i innych ozdób, nie zakładanie dziewczynkom kolczyków i spinek, nie dawanie dzieciom pieniążków oraz innych drobnych przedmiotów. Za zabawki, maskotki itp. przyniesione przez dziecko z domu Żłobek nie ponosi odpowiedzialności.
u) Odzież wierzchnią dziecka przechowujemy w szafce wskazanej przez opiekuna.
v) Za wózki i inne rzeczy pozostawione w szatni Żłobek nie ponosi odpowiedzialności. w) Rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są do odebrania dziecka do godz. 16:30.
x) Dzieci powinny być odbierane ze Żłobka osobiście przez rodziców lub prawnych opiekunów. Dziecko może być wydane innej osobie pełnoletniej, która została upoważniona przez rodziców na piśmie. W przypadku konieczności odbioru dziecka przez osobę wcześniej nieupoważnioną, należy podać na podpisanej kartce imię i nazwisko tej osoby oraz jej numer dowodu osobistego. Nie ma możliwości telefonicznego wskazania opiekuna odbierającego dziecko.
y) W przypadku gdy zachodzi obawa, że rodzic lub wskazany opiekun nie gwarantuje odpowiedniej opieki nad dzieckiem (stany emocjonalne, odurzenie i inne), dziecko pozostawia się w placówce do momentu przybycia zawiadomionej przez Żłobek innej osoby, uprawnionej do odbioru dziecka.
z) Dopuszcza się łączenie grup w Żłobku w czasie dyżuru rannego i dyżuru popołudniowego.
Rozdział IV
Rekrutacja dziecka do Żłobka oraz opłaty
1. Zapisy do żłobka odbywają się w terminie wyznaczonym przez organ prowadzący oraz według odrębnych zasad określonych w Statucie Żłobka.
2. Dzieci przyjmowane są w dwóch naborach: podstawowym i uzupełniającym (na bieżąco w miarę posiadanych miejsc).
3. Rodzice dzieci przyjętych są zobowiązani do podpisania umowy z Dyrektorem Żłobka.
4. Wysokość opłat za pobyt oraz za wyżywieni dziecka w Żłobku reguluje uchwała Rady Miejskiej w Kępnie.
5. Opłaty za żłobek pobierane są z dołu, na konto bankowe do 10-tego dnia kolejnego miesiąca. Rachunki są wystawiane opiekunowi poprzez Dziennik VULCAN.
6. Opłata za wyżywienie jest odliczona, gdy nieobecność dziecka zostanie zgłoszona dzień wcześniej, a w przypadku choroby do 8.00 danego dnia poprzez aplikację lub wiadomość SMS na numer telefonu do żłobka.
7. W przypadku zgłoszenia nieobecności dziecka powyżej 1 miesiąca, Dyrektor żłobka może przyjąć na jego miejsce inne dziecko (na czas nieobecności).
8. Skreślenie dziecka z listy może nastąpić w przypadku:
a) Zalegania z opłatą za świadczone usługi powyżej 1 miesiąca;
b) Nieprzestrzegania przez Rodzica Statutu i Regulaminu Żłobka;
c) Rodzic zataił informacje o stanie zdrowia dziecka lub inne ważne informacje;
d) Nie zgłoszenia przez Rodzica przyczyn nieobecności dziecka trwającej powyżej miesiąca;
e) Gdy dziecko swoim zachowaniem powoduje zagrożenie zdrowia lub życia innych wychowanków Żłobka lub pracowników Żłobka.
Rozdział V
Postanowienia końcowe
1. Regulamin obowiązuje wszystkich członków społeczności żłobkowej – dzieci, rodziców i pracowników.
2. Regulamin wchodzi w życie z dniem 01.09.2023 r.